کاربرد ازت مایع در کشاورزی

کاربرد ازت مایع در کشاورزی

بدون ازت (نیتروژن مایع) ، بیشتر محصولات جهان وجود نخواهد داشت. نیتروژن در  ذرت ، گندم و برنج  و آبی که در آن ماهی تنفس می کند وجود دارد سالانه بیش از 100 میلیون تن نیتروژن کود شده  به محصولات اضافه می شود و به رشد و تقویت موجودات و گیاهان کمک می کند.تخمین زده می شود که کودهای ازته استفاده شده در بخش کشاورزی یک سوم انتشار گازهای گلخانه ای را تشکیل می دهد.


فواید استفاده از کودهای ازته مایع در کشاورزی:

  • افزایش فتوسنتز و تولید کلروفیل سبزینگی برگها
  • کمک به افزایش رشد سریع 
  • افزایش عملکرد و میزان پروتپین دانه در محصولات زراعی

معایب استفاده از کودهای ازته:انتشار گازهای گلخانه ای 

کارشناسان و متخصصان محیط زیست به ابن نکته اشاره می کنند که : "فرصت زیادی برای کاهش خسارتهای  ناشی از کودهای نیتروژن (کودهای ازت مایع)  در بخش کشاورزی وجود ندارد و بازیابی نیتروژن  در محیط خطراتی را از جمله انتشار گازهای گلخانه ای به همراه دارد.

نیازسنجی دقیق کودهای ازته مورد نیاز:

 برای این منظور بایستی کاهش ورودی استفاده از کودهای ازته یکی از راههایی است که می توان آن را در نظر گرفت کاهش ورودی کودهای ازته همراه با تطبیق بهتر  نیازهای گیاهان. تا استفاده از محصولات کودی بهبود یافته که خسارتهای وارده را کمتر می کند.

استفاده از نیتروژن طبیعی محصولات کشاورزی:

راه دیگری که می توان برای کاهش اثرات گلخانه ای نیتروژن به کار برد استفاده از نیتروژن های طبیعی است. رخی از کشاورزان ترجیح می دهند از مصرف کود ازت به طور کامل خودداری کنند. آنها بدین منظور از منابع طبیعی نیتروژن را جایگزین کودهای ازته می کنند.آنها حبوباتی (مانند لوبیا ، عدس یا نخود فرنگی) را در ، در بین سایر محصولات  خود  پرورش می دهند.این روش ازت را به خاک اضافه می کند ، یعنی نیازی به کوددهی ازت شبیه سازی نشده است. این روش می تواند محدودیت هایی داشته باشد ، خصوصاً اگر خاک دارای فسفر نباشد ، بنابراین هدف این تحقیق افزایش نرخ تثبیت نیتروژن طبیعی است.یکی از مزایای استفاده از  این روش آن است که فرم طبیعی" انتشار آهسته "تأمین نیتروژن را برای محصول را فراهم می کند که متناسب با نیازهای محصول است. به این ترتیب انتظار می رود که آلودگی کمتری ایجاد شود ولی با این وجود هنوز نگرانی هایی وجود دارد که هنگام شخم زدن حبوبات برای محصول بعدی ممکن است آلودگی های بیشتری برای زیست محیطی ایجاد شود.

استفاده از کودهای دامی:

مدیریت مناسب کود دامی گامی موثر در کاهش آلودگی نیتروژن حیاتی است. کود در صورت استفاده در سطح مناسب می تواند برای خاک و گیاه مفید باشد ، اما در صورت تخلیه بی رویه می تواند منجر به آلودگی آب های زیرزمینی و زیرزمینی شود.
در هر 3786 لیتر کود ، 23 کیلوگرم ازت ، 12 کیلوگرم پتاسیم ، 9 کیلوگرم فسفر و 2 کیلوگرم گوگرد وجود دارد. با مدیریت بهتر کودهای دامی ، کشاورزان می توانند مواد مغذی ارزشمند را حفظ کرده و آلودگی  محیط بانیتروژن را محدود کنند.

با این وجود شاید هنوز استفاده از کودهای ازته در کشاورزی یکی از پرکاربردترین کودها در صنعت کشاورزی باشد چرا که همانطور که اشاره شد نمی توان بدون نیتروژن حیات جهان را با رشد روزافزون متصور شد.

تولید ازت مایع و کودهای ازته(UAN)  در صنایع پتروشیمی شیراز

شرکت صنایع پتروشیمی شیراز با توجه به نیازمندی های بخش کشاورزی، تولید کودهای متنوع و مخلوط را در راهبردهای وظیفه ای خود لحاظ و برهمین اساس کود مایعUAN %30 را از سال 96 شروع کرد.کود تولیدی این شرکت دارای  مزایای متعددی نظیر قابلیت جذب بهتر در زمین های کشاورزی، وجود همزمان نیتروژن به 2 فرم آمونیاکی و نیتراتی، ایمنی کامل در حمل و نقل و انبار داری، تلفات و ضایعات کمتر، ضریب شوری پایین تر، امکان پذیری افزودن سموم کشاورزی و سایر ریز مغذی ها و استفاده از زیر ساخت های آبیاری قطره ای برای توزیع در زمین و همچنین مزیت رقابتی بهتر برای استفاده در شرایط خشکسالی است
از دیگر محصولات این شرکت می توان ازت مایع- آمونياك، اسيد نيتريك، اوره، نيترات آمونيم كـشاورزي، نيتـرات آمـونيم صنعتي، سوداي سبك، سوداي سنگين، جوش شيرين، متانول، آرگون، پركلرين، كلر، سود سوزآور، اسـيد كلريدريك و آب ژاول اشاره کرد.

خرید کودهای ازته 

مکان اصلی بارگیری کودهای ازته، و محصولات نیتروژنی صنایع پتروشیمی شیراز خواهد بود .
شما پس از سفارش محصول می توانید از طریق شرکت آران گاز  سفارشات خود را به مقصد نهایی ارسال کنید.
شرکت آران گاز  شرایط بسیار مناسبی را برای شما فراهم می سازد تا بتوانید محصول مورد نظر خود را با قیمتی  مناسب به هر مکانی ارسال کنید. در ضمن شما می توانید با ارتباط مستقیم با کارشناسان این مرکز علاوه بر این که از مشاوره رایگان با آن ها بهره مند شوید قیمت روز آن را نیز استعلام کنید

شرکت آران گاز اصفهان شرکت آران گاز اصفهان با دارا بودن بیش از 16 عدد ناوگان حمل و نقل مخازن ذخیره موبایل جهت میعانات گازی صنعتی، در سایزهای مختلف و 3 عدد مخزن ذخیره موبایل اروپایی انواع میعانات گازی، مطابق با آخرین تکنولوژی روز اروپا با ظرفیت حمل حداقل 20000 کیلوگرم و حداکثر 26000 کیلوگرم و همچنین پمپ تخلیه میعانات با فشار تخلیه قابل تنظیم از 1 تا 23 بار دارای یکی از بزرگترین ناوگان های حمل و نقل مایع در ایران میباشد.از دیگر خدمات این شرکت می توان به سفارشات حمل و نقل میعانات گازی مشتریان به تمامی نقاط ایران و حتی کشور های همجوار اشاره نمود که این شرکت حمل به موقع و استاندارد سفارشات را به مقاصد مورد نظر متعهد می شود.

               راههای ارتباطی:تلفن: 32241865-031-تلفکس:32233288-031موبایل:09133158918---09133648918