چرا کلروفلوئورکربن ها (CFC) و هیدروفلوئوروکربن (HFC) مضر هستند؟

چرا کلروفلوئورکربن ها (CFC) و هیدروفلوئوروکربن (HFC) مضر هستند؟

کلروفلوئورکربن ها (CFC ها) ، هیدروکلرو فلوروکربن ها (HCFC ها)  گازهای گلخانه ای هستند که  بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. حال چرا این گازها مضرهستند.؟ کلروفلوئورکربن ها  و هیدروکلرو فلوروکربن ها لایه ازن که باعث محافظت زمین در برابر اشعه های مضر ماورالبنفش (UV-B) حاصل از خورشید می شود را از بین می برند. CFC ها و HCFC ها همچنین فضای پایین زمین را گرم می کنند و آب و هوای جهانی را تغییر می دهند. 

چرا CFC ها و HFC ها برای محیط زیست مضر هستند؟

 • تخریب لایه ازن:
  ترکیبات ساخته شده توسط انسان مانند کلروفلوئوروکربن ها (CFC ها) ، هیدروفلوئوروکربن ها (HCFC ها) و هالون ها باعث از بین رفتن ازن در اتمسفر فوقانی (استراتوسفر) می شوند. لایه ازن استراتوسفر برای محافظت از زمین در برابر اشعه های مضر ماوراالبنفش (UV-B) تولید شده  ، باعث می شود تا انسانها بتوانند زندگی راحت تری را داشته باشند. کاهش غلظت ازن استراتوسفر (Stratosphere)باعث افزایش مقادیر UV-B به سطح زمین می شود.
  از دست دادن ازن استراتوسفر (Stratosphere)می تواند منجر به آسیب هایی به سلامت انسان و محیط زیست شود ، از جمله:
  • افزایش بروز سرطان پوست و آب مروارید
  • آسیب سیستم ایمنی بدن
  • آسیب به حیات گیاهان خشکی و آبزی
  • افزایش تشکیل ازن در سطح زمین (مه دود)
  بیشترین تخریب ازن استراتوسفری (Stratosphere)(طبقه فوقانی جو از 11 کیلومتر به بالا) هنگام واکنش کلر و برومین(bromine) با ازن ایجاد می شود. بیشتر کلر ورودی به استراتوسفر (Stratosphere)از منابع ساخته شده توسط بشر است (84٪) مانند CFCs وHCFCs. 16٪باقی مانده از منابع طبیعی ، مانند اقیانوس و آتشفشان ها تشکیل می شود. حدود نیمی از کلر و برومین(bromine) وارد استراتوسفر شده که از منابع ساخته شده توسط بشر ، عمدتا از خانواده هالونها هستند.
 • تغییرات اقلیمی
  زمانی که لایه ازن تخریب می شود ، CFC ها و HCFC ها با صعود به جو زمین و نگهداشتن مقدار زیادي از انرژي خورشیدي در خود- به گرم شدن کره زمین و هواي اطراف آن منجر شده اند.  گرماي ناشی از تابش اشعه خورشید در جو زمین محبوس و سبب افزایش دماي کره زمین شده است.HFC ها ، CFC ها و HFC ها زیرمجموعه گروه بزرگتری از گازهای تغییر دهنده آب و هوا به نام گازهای گلخانه ای (GHGs) هستند. با جمع شدن گازهای گلخانه ای انتظار می رود کره زمین تا پایان قرن 2.5 تا 8 درجه فارنهایت گرم شود.
  برخی از تأثیرات تغییرات آب و هوایی جهانی عبارتند از:
  • بالا آمدن سطح دریا
  • انقراض گونه های طبیعی محلی و از بین رفتن زیستگاه
  • بارندگی شدید بیشتر و جاری شدن سیل
  • استرس گرمایی زیاد در تابستان
  • افزایش خطر سلامتی از طریق حشرات و بیماری های منتقله از طریق آب

برخی از اقدامات صورت گرفته برای کاهش اثرات گازهای گلخانه ای

تولید CFC در United Stated یا واردات آنها از تاریخ 1 ژانویه 1996 ممنوع بود.مقررات لازم برای جلوگیری از انتشار CFC ، HCFC و HFC در محیط وجود دارد. علاوه بر ممنوعیت های مختلف تولید ، سرویس دهنده ها و دفع کننده های لوازم خانگی و کولرهای گازی وسایل نقلیه موتوری ملزم به دریافت گواهینامه تکنسین ، تجهیزات بازیابی مبرد یا بازیافت مناسب و ثبت سوابق هستند.