کاربرد گاز آرگون در زندگی روزمره

کاربرد گاز آرگون در زندگی روزمره

آرگون یکی از گازهای نجیب است. این یک گاز بی رنگ و بدون بو است که نسبت به سایر مواد بی اثر است. آرگون نام خود را از کلمه یونانی "تنبل" گرفته است ، و نشان دهنده میزان غیرفعال بودن آن است و ترکیبات کمی تشکیل می دهد.
این گاز یک عنصر شیمیایی با نماد Ar و عدد اتمی 18 است و سومین گاز فراوان در جو است (و بیشترین مقدار آن در پوسته است). تقریباً تمام آرگون موجود در جو آرگون -40 رادیوژنیک است و در فضا متداول ترین ایزوتوپ آرگون آرگون -36 است.
به طور معمول ، آرگون یکی از عناصر مورد استفاده در صنعت جوشکاری است زیرا جو بی اثر را فراهم می کند که در آن فلزات جوش داده نشده اکسید نمی شوند. با این حال ، از گاز آرگون می توان در طیف وسیعی از صنایع برای کاربردهای مختلف استفاده کرد.

 بهداشت و درمان

آیا می دانید از آرگون در صنعت بهداشت و درمان بسیار استفاده می شود؟ لیزرهای آرگون در درمان جداشدگی شبکیه و فتوتراپی شبکیه برای کسانی که دیابت دارند استفاده می شود. آنها همچنین در جراحی ها برای ترمیم عروق و از بین بردن تومورها استفاده می شوند. برنامه های کاربردی برای سیستم لیزر آرگون عمدتا در زمینه پزشکی هستند ، زیرا این سیستم قادر است مناطق را با دقت بسیار زیادی هدف قرار دهد.
از سوزن های کریو در درمان تومورهای کلیه استفاده می شود و به عنوان بخشی از این روش ، در حین جراحی جراحی آرگون سرد می شوند. این بدان معناست که بافت بیمار یا غیرطبیعی در اثر یخ زدن از بین رفته یا برداشته می شود. از آرگون همچنین برای درمان مشکلات بعدی مانند آریتمی قلب استفاده می شود. تغییرات در ریتم ضربان قلب.

صنعت روشنایی

آرگون در لوله های نئون در روشنایی استفاده می شود. هنگامی که الکتریسیته از آرگون عبور می کند ، درخشش آبی بنفش ایجاد می کند. با شارژ شدن ، ولتاژ بسیار کمتری شروع به انتشار نور می کند. از آنجا که این باعث صرفه جویی در هزینه می شود ، به سرعت تبدیل به گاز مورد نظر برای این منظور می شود.
این امر با نورپردازی فلورسنت نیز مشابه است. از آرگون در لامپهای رشته ای استفاده می شود تا از اکسید شدن سریع رشته جلوگیری کند. این باعث افزایش عمر لامپ می شود.

صنعت غذایی

به دلیل بی اثر بودن ، آرگون را می توان در صنایع غذایی و آشامیدنی یافت. در داخل نوشیدنی ها ، آرگون به شیشه های نوشیدنی اضافه می شود تا هوا را جابجا کند. متراکم تر از هوا ، در بالای مایعی قرار می گیرد که از محتویات نوشیدنی ها در برابر ترشی و اکسیداسیون محافظت می کند. 

صنعت تولید

از آرگون در صنایع جوشکاری و ریخته گری به ویژه در ساخت آلیاژهای مخصوص و تولید تیتانیوم استفاده می شود. این ماده همچنین به عنوان گاز محافظ در هنگام جوشکاری قوس مورد استفاده قرار می گیرد ، زیرا از فلزی که روی آن کار می شود از اکسیژن محافظت می کند. TIG که مخفف "گاز بی اثر تنگستن" است ، از هر دو مخلوط آرگون یا آرگون خالص استفاده می کند.
در ساخت فولاد در مبدل ، آرگون تلفات کروم را کاهش می دهد ، به این معنی که مقدار کربن مورد نظر را می توان در دمای کاهش و پایین برآورده کرد. در ساخت آلومینیوم ، آرگون همچنین به عنوان حذف هیدروژن و گاززدایی استفاده می شود.

حفظ و جلوگیری از پوسیدگی

یکی از جذاب ترین کاربردهای گاز آرگون حفظ مستندات قدیمی است. ماهیت بی اثر گاز آرگون به این معنی است که می تواند جو محافظتی ایجاد کند. این از تخریب و آسیب دیدگی آنها در هنگام ذخیره سازی و نمایشگر جلوگیری می کند.هنگامی که به یک موزه می روید ، ممکن است اسناد تاریخی واقعاً قدیمی و مهمی را ببینید که در موارد شیشه ای محافظت شده اند. بعضی اوقات در آن موارد شیشه ای به جای هوای منظم ، آرگون وجود دارد. از آنجا که آرگون بی اثر است ، با مواد شیمیایی موجود در کاغذ یا جوهر واکنش نمی دهد ، بنابراین به محافظت از سند در برابر خراب شدن و خرد شدن آن کمک می کند.

لوازم خانگی

شاید به این گاز فکر نکرده باشید ، اما آرگون در محیط خانه نیز فوق العاده مفید است! این برای عایق بندی حرارتی در پنجره های کم مصرف استفاده می شود - به طور خاص ، پنجره های دو جداره که در انگلیس بسیار رایج هستند ، از آرگون برای پر کردن فضای بین شیشه ها استفاده می کنند.
اگر می خواهید پنجره هایتان حاوی این گاز باشد ، دو سوراخ کوچک را در امتداد مواد جداکننده جستجو کنید. این حفره ها در تولید مورد نیاز است - یکی برای پمپاژ آرگون ، دیگری برای اجازه دادن به خروج هوا با ورود گاز.

غواصی

این گاز نجیب ممکن است به عنوان عایق لباس خشک برای غواصی در آب سرد استفاده شود. دلیل آن این است که آرگون بی اثر است و رسانایی گرمایی کمی دارد. همچنین می تواند به شکل آرگوکس (argox) که نام غیررسمی است و به گاز تنفسی غواصی ساخته شده از آرگون و اکسیژن گفته می شود ، استفاده شود. با این حال ، این نرم افزار نسبتاً کمیاب است.

سایر موارد معمول استفاده از گاز آرگون

برنامه های آرگون چنان طیف گسترده ای دارد که نام بردن از همه آنها غیرممکن است. لیست زیر شامل موارد بیشتری برای استفاده از این گاز نجیب است ، اگرچه به هیچ وجه جامع نیست:
  • از آرگون می توان به عنوان گاز حامل در فیلمبرداری استفاده کرد
  • این یک فضای پتو برای رشد کریستال (و به عنوان مثال در باغ انگور) فراهم می کند
  • این گاز نجیب را می توان در جراحی بینی ، تبرید ، اطفا حریق ، طیف سنجی و تورم کیسه هوا نیز یافت.
  • در شکل مایع ، آرگون اغلب به عنوان هدف آزمایشات نوترینو و جستجوی مستقیم ماده تاریک استفاده می شود.
  • از آرگون در مواد درخشان فلورسنت نیز استفاده می شود.
  • لیزر یون آرگون در برنامه هایی که شامل پزشکی قانونی ، چاپ با سرعت بالا ، هولوگرافی ، نمایش لیزر در سرگرمی و میکروسکوپ است استفاده می شود.