کاربردهای نیتروژن مایع در صنایع غذایی

کاربردهای نیتروژن مایع در صنایع غذایی

امروزه صنایع غذایی به دنبال روشها و راهکارهایی برای کاهش هزینه ها و افزایش تولید و در عین حال بهبود محصولات خود هستند. یکی از علومی که کمک شایان توجهی به صنعت غذایی کرده است علم شیمی است چرا که با استفاده از روشهای انبساطی و انقباضی توانسته است هزینه ها در صنعت غذایی کاهش داده و در بهبود و نگهداری مواد نیز نقش داشته است.
از جمله مزایای  نیتروژن  می توان به کاربرد آن در  صنعت غذایی اشاره کرد. برای استفاده در صنعت تهیه و آماده سازی غذاهای آماده ، از جمله انجماد ، بسته بندی ، مخلوط کردن و.....از نیتروژن می تواند برای پردازش طیف گسترده ای از غذاها استفاده کرد از جمله گوشت ، مرغ ، غذاهای دریایی ، میوه ها ، سبزیجات ، ماکارونی ،محصولات لبنی ، غذاهای نیمه آماده . 
نقش نیتروژن در صنعت غذایی را می توان در انجماد برودتی (یعنی در دمای بسیار پایین) نقشی تعیین کننده دانست. در انجماد برودتی نوعی انجماد است که منجر به کوچکتر شدن حجم مواد می شود. برتری این نوع انجماد به این دلیل است که کاهش وزن محصول غذایی ناشی از کم آبی است تا  نسبت به انجماد سنتی که کیفیت غذا پایین تر از حد استاندارد بود .به عبارت دیگر غوطه وری ماده غذایی در نیتروژن مایع باعث کاهش وزن محصول شده و با افزایش چشمگیر در سرعت انجماد، از بروز آسیب های ناشی از انجماد کند در محصول جلوگیری می کند.

انجماد سریع مواد غذایی(IQF):

یکی از روش های انجماد سریع (IQF) است که در صنایع غذایی کاربرد دارد.که می‌تواند با کاهش دمای محصول غذایی مورد نظر مانند گوشت، ماهی و… و عبور آن­ها از مرحله کریستالیزاسیون، محصول مورد نظر را به طور کامل منجمد کند.

 انجماد محصولات دریایی بر اساس انجماد برودتی


در مورد کارایی فریز کردن غذاهای منجمد به روش نیتروژن بردوتی می توان به دو نمونه موفق اشاره کرد:
شرکت بسته بندی Biloxi  با محصولات میگو که مدتها از روش کنسروسازی به روش قدیمی استفاده می کرد ولی با تغییر روش خود به استفاده از فناوری برودتی نیتروژن مایع  توانست ظرفیت تولید خود را به 5000 تا 8000 پوند در ساعت افزایش دهد.
و همچنین کارخانه Thick N ’Juicy از تونلهای منجمد نیتروژن را در سال 1974 در کارخانه خود به کار برد . استفاده از این فناوری سبب شد تا تکه های منجمد شده همبرگز شادابی خود را تا سه ماه حفظ کند و این باعث شد تا این کارخاته بتواند محصولات خود را به نقاط دورتری ارسال کند
بسته بندی مواد غذایی(MAP):

نیتروژن مایع را می توان در طیف گسترده ای از فرآیندهای بسته بندی استفاده کرد ،از جمله بسته بندی اتمسفر اصلاح شده (MAP) ، برای کمک به حفظ کیفیت غذاMAP یک روش حفظ مواد غذایی با حداقل فرآوری است ،از جمله ماهی ، گوشت ، میوه ها و سبزیجات. گاز یا مخلوط خاص
گازهای موجود در بسته به مواد آن بسته بستگی دارد ،و دمایی که در آن ذخیره می شود ، اما در کل موارد هدف این روش تغییر ترکیب است هوای اطراف غذا.
محصولات غذایی از راه های مختلف ، چه از طریق میکروبی ، خراب می شوند از قبیل رشد ، تغییر رنگ ، اکسیداسیون یا از دست دادن رطوبت. 
با جایگزینی اتمسفر قابل تنفس در یک بسته با گاز خالص یا مخلوط گاز ،از جمله نیتروژن ، ماندگاری محصولات می تواند به طور قابل توجهی باشدطولانی تر ، به آنها کمک می کند تا ظاهر ، بو و طعم خوب به مراتب طولانی تر از داشته باشند.
در غیر این صورت مخلوط کردن ، پوشش دادن و آسیاب کردن در کاربردهای مخلوط کردن ، از نیتروژن مایع برای خنک سازی سس ها و جا برای جلوگیری از فرایند پخت و پز در حالی که کاهش زمان انجماد برودتی است.


 تونل انجماد هر دو نوع انجماد صورت می گیرد هم انجماد سریع (IQF) و هم محصولاتی که در آن انجماد به صورت سنتی صورت می گیرد.


کاربردهای دیگر  نیتروژن در صنعت غذایی:
  • از نیتروژن می تواند برای فرآوری طیف گسترده ای از غذاها ، از جمله استفاده شود میوه هایی مثل زغال اخته و بستنی نیتروژنی استفاده کرد.
  • در کاربردهای پوششی صنعت غذایی ، دمای پایین نیتروژن مایع  اجازه می دهد تا به طور جداگانه محصولات منجمد سریع (IQF) را در سس ها احاطه کنددر حالی که انجماد سریع به مواد بکار رفته شده در سسها  به تولید یکنواخت کمک می کند.
  •  در حین آسیاب کردن ، می توان از نیتروژن مایع استفاده کرد گرمای اصطکاکی را از بین می برد و باعث  بهبود کارایی آسیاب ها می شود.
  • همچنین مانع از بین رفتن عطر و طعم و مواد معطر در غذا می شود مواد افزودنی ، مواد تشکیل دهنده و غذاهای کاربردی.
  • تجهیزات ویژه را می توان با نیتروژن مایع همراه کرد تا به آنها کمک کند منجمد کردن مواد غذایی IQF و غیر IQF ، انجماد پوسته ، سرد کردن  ، مخلوط کردن و....
  • صرف نظر از تجهیزات مورد نیاز از نیتروژن می توان در عملیات پردازش مواد غذایی استفاده کرد.