سوالاتی درباره  گاز آرگون

سوالاتی درباره گاز آرگون

آرگون سومین عنصر ستون هجدهم جدول دوره است. این ماده به عنوان یک گاز نجیب طبقه بندی می شود. اتم آرگون دارای 18 الکترون و 18 پروتون است. پوسته بیرونی آن پر از هشت الکترون است.

خصوصیات گاز آرگون چیست؟

در شرایط استاندارد آرگون یک گاز بی بو و بی رنگ است. این همچنین یک گاز بی اثر است ، به این معنی که به طور معمول با سایر عناصر واکنش نشان نمی دهد و ترکیبات را تشکیل می دهد.
هنگامی که آرگون توسط یک میدان الکتریکی فشار قوی تحریک می شود ، به رنگ بنفش می درخشد.
آرگون یک ترکیب خنثی با فلوئور و هیدروژن تشکیل می دهد به نام فلوروهیدرید آرگون (HArF). با این حال ، این ترکیب فقط در دمای بسیار سرد (-256 درجه سانتیگراد) پایدار است.

آرگون در کجای زمین یافت می شود؟

آرگون فراوان ترین گازهای نجیب موجود در جو زمین است. تقریباً 1٪ (0.94٪) از حجم هوا را تشکیل می دهد و آن را به سومین عنصر فراوان در هوا پس از نیتروژن و اکسیژن تبدیل می کند. آرگون همچنین در آثار کمی در پوسته زمین و آبهای اقیانوس یافت می شود.
آرگون معمولاً از هوای مایع به عنوان محصول جانبی تولید نیتروژن و اکسیژن تولید می شود.

فرمول گاز آرگون چیست؟

فرمول گاز آرگون یا فرمول مولکولی Ar است ، با عدد اتمی 18. آرگون یک گاز نجیب است و تک اتمی است.

گاز آرگون چه رنگی است؟

گاز آرگون بی رنگ ، بی بو ، بی مزه و غیر سمی است.

جوشکاری TIG با گاز جوشکاری آرگون چگونه است؟

 آرگون در جوشکاری TIG نیز استفاده می شود. گاز جوشکاری TIG معمولاً مخلوطی از آرگون با هلیم ، هیدروژن و یا نیتروژن اضافه شده برای سرعت جوشکاری بهتر و پایداری فرآیند است.
TIG مخفف کلمه "گاز بی اثر تنگستن" است. 
جوشکاری  با گازهایTIG ، گازهای بی اثر هستند که به عنوان گازهای محافظ در فرآیند جوشکاری TIG استفاده می شوند. گاز محافظ آرگون در استخر جوش در برابر جذب نیتروژن و اکسیداسیون در هنگام جوشکاری TIG محافظت می کند.از مزیت های آن می توان کیفیت جوشکاری در مدت زمانی کوتاهتر اشاره کرد.

امروزه چگونه از آرگون استفاده می شود؟

از آنجا که آرگون فراوانترین و ارزانترین گازهای نجیب است ، اغلب در مواقع مورد نیاز گاز بی اثر از آن استفاده می شود. یکی از اصلی ترین کاربردهای آرگون ، گاز موجود در نورهای رشته ای است. از آنجا که آرگون حتی در دمای بالا نیز با فیلامنت مورد استفاده لامپ ها واکنش نشان نخواهد داد ، به ماندگاری رشته کمک می کند و باعث می شود لیوان لامپ سیاه نشود.
از آرگون همچنین برای جوشکاری ، ابزار پزشکی ،عایق حرارتی در پنجره ها و میکروالکترونیک و در سایر صنایع استفاده می شود.

کاشف آرگون کیست؟

هنری کاوندیش شیمی دان انگلیسی اولین دانشمندی بود که نشان داد هوا حاوی گازهای دیگری به جز ازت ، اکسیژن و دی اکسید کربن است. با این حال ، او قادر به کشف یا جدا کردن عنصر دیگری نبود.
در سال 1894 دانشمند انگلیسی لرد ریلی و شیمی دان اسکاتلندی سر ویلیام رامسی آزمایشات روی سایر گازهای موجود در هوا را آغاز کردند. آنها سرانجام آرگون و همچنین بیشتر گازهای نجیب دیگر را کشف کردند.

ظرفیت های گاز آرگون

مخزنهای گاز آرگون در سه سایز طراحی شده است:  G2، E2 * D.
  • اندازه سیلندر  آرگون D شامل 2.0 مترمربع (2000 لیتر) است. ابعاد سیلندر آرگون اندازه D 750 میلی متر قطر x 170 میلی متر و وزن سیلندرها 20 کیلوگرم است. 
  • سیلندر  گاز اندازه E2 حاوی 4.1 مترمربع (4100 لیتر) است. ابعاد سیلندر اندازه E 1460 میلی متر قطر x 230 میلی متر و وزن سیلندرها 24.5 کیلوگرم است. 
  • یک سیلندر گاز اندازه G2 شامل 10.2 متر مربع (10200 لیتر) است. ابعاد سیلندر گاز اندازه G 780 میلی متر قطر x 204 میلی متر است و وزن سیلندرها 54 کیلوگرم است. 

 ظرفیت سیلندر آرگون
سایز ارتفاع قطر وزن سیلندر ظرفیت های سیلندر آرگون
G2 1460 230 54 kg 10.2 m3
E2 780 204 24.5 kg 4.1 m3
D 750 170 20 kg 2.0 m3
 ظرفیت، ابعاد و وزن واقعی سیلندر آرگون ممکن است در بطری گاز آرگون متفاوت باشد

َعلت نامگذاری نام آرگون چیست؟

نام آرگون از کلمه یونانی "argos" به معنی "تنبل" یا "غیرفعال" آمده است.


ایزوتوپ ها

آرگون دارای سه ایزوتوپ است که از جمله آرگون -36 ، 38 و 40 پایدار هستند. اکثرا (بیش از 99٪) آرگون که به طور طبیعی در زمین یافت می شود ، آرگون -40 است. رایج ترین ایزوتوپ آرگون در جهان توسط ستاره ها ایجاد می شود و آرگون -36 است.

جوشکاری آرگون - جوشکاری MIG با گاز جوشکاری آرگون

آرگون گاز ی بی اثر است. آرگون گاز اولیه جوشکاری TIG به عنوان یک گاز محافظ برای بیشتر فلزات است. از آرگون همچنین برای جوشکاری آلومینیوم و لحیم کاری MIG از MIG استفاده می شود. 
جوشکاری گاز آرگون جوشکاری قوسی است. گاز آرگون به عنوان یک گاز محافظ عمل می کند ،  و به عنوان محافظ جوشکاری است که توسط یک قوس الکتریکی TIG ایجاد می شود که بین یک الکترود تنگستن و سطح کار فلز پایه پرش می شود.
جوشکاری MIG با گاز آرگون متداول ترین کاربردهای این گاز است. از مخلوط گاز  آرگون در MIG غالباً به عنوان گاز محافظ برای جوشکاری یاد می شود  مخلوط های گاز جوشکاری آرگون ، CO2 خالص و هلیوم است.
MIG مخفف "گاز بی اثر فلز" است. جوشکاری MIG به معنای جوشکاری گاز بی اثر فلز با آرگون است.
جوشکاری MIG یک فرآیند جوشکاری قوسی است که با ذوب فلزات با گرما به آنها می پیوندد.


حقایق جالب در مورد آرگون

  • آرگون هیچ عملکرد بیولوژیکی شناخته شده ای ندارد.
  • وقتی گاز آرگون با مقادیر کمی جیوه ترکیب شود ، هنگام تحریک شدن از برق با رنگ آبی می درخشد.
  • مقادیر زیادی از گاز خالص آرگون را می توان در مناطق بسته خطرناک دانست زیرا چگالی آن از هوا بیشتر است و باعث خفگی افراد می شود.
  • هنگامی که از آرگون به عنوان لیزر گاز استفاده می شود ، آن رنگ سبز-آبی منتشر می کند.
  • گاز آرگون در جو زمین از پوسیدگی رادیواکتیو پتاسیم حاصل می شود.