دی اکسید نیتروژن چیست و چگونه ایجاد می شود؟

دی اکسید نیتروژن چیست و چگونه ایجاد می شود؟

دی اکسید نیتروژن (NO2) یکی از گروههای گازهای بسیار واکنشی است که به عنوان اکسیدهای نیتروژن یا اکسیدهای نیتروژن (NOx) شناخته می شود. از دیگر اکسیدهای نیتروژن می توان به اسید نیتروژن و اسید نیتریک اشاره کرد. NO2 به عنوان شاخص برای گروه بزرگتر اکسیدهای نیتروژن استفاده می شود.
NO2 در درجه اول از سوختن سوخت وارد هوا می شود. NO2 از انتشارات اتومبیل ، کامیون و اتوبوس ، نیروگاه ها و تجهیزات آفرود شکل می گیرد.

اثرات NO2 بر سلامتی 

تنفس هوا با غلظت زیاد NO2 می تواند مجاری تنفسی را در سیستم تنفسی انسان تحریک کند. چنین مواجهه هایی در دوره های کوتاه مدت می تواند بیماری های تنفسی ، به ویژه آسم را تشدید کند ، که منجر به علائم تنفسی (مانند سرفه ، خس خس سینه یا دشواری تنفس) ، بستری شدن در بیمارستان و مراجعه به مراکز اورژانس می شود. قرار گرفتن در معرض طولانی تر در غلظت های بالاتر NO2 ممکن است به توسعه آسم کمک کند و به طور بالقوه حساسیت به عفونت های تنفسی را افزایش دهد. افراد مبتلا به آسم ، و همچنین کودکان و افراد مسن به طور کلی در معرض خطر بیشتری برای اثرات NO2 در سلامتی هستند.
NO2 همراه با سایر NOx با سایر مواد شیمیایی موجود در هوا واکنش داده و ذرات معلق و ازن را تشکیل می دهد. هر دوی اینها در اثر استنشاق به دلیل تأثیر بر سیستم تنفسی مضر نیز هستند.