در لامپ  نئون از چه گازهایی استفاده می شود؟

در لامپ نئون از چه گازهایی استفاده می شود؟

استفاده از روشنایی تخلیه گاز اولین بار در اوایل دهه 1900 کشف و تجاری شد. هنگامی که مخترعین جریان الکتریکی ولتاژ بالا را از طریق گازهای مختلف عبور می دهند ، کشف کردند که بعضی از آنها سیم داخل لوله شیشه را خورده اند. گازهای نجیب ، معروف به شیمیایی نبودن واکنش ، آزمایش شده و تولید رنگ های واضح است. به ویژه نئون درخششی درخشان می بخشد. گازهای نجیب دیگر ، آرگون ، هلیوم ، زنون و کریپتون نیز برای ایجاد علائم و نمایش های روشن و رنگارنگ استفاده می شوند. رادون ، گاز نجیب دیگر ، رادیواکتیو است و در علائم استفاده نمی شود.

 نئون
نئون بخشی از هوای تنفسی شما را تشکیل می دهد. تصفیه آن ساده و ارزان است. این متداول ترین گازی است که برای علائم استفاده می شود و باعث درخشش شدید قرمز می شود. فقط مقادیر کمی از گاز برای ایجاد علامت نئون مورد نیاز است. در حالی که وسایل علامت گذاری از ولتاژ بالا استفاده می کنند ، مصرف برق آنها در میلی وات بسیار کم است و باعث می شود آنها از نظر انرژی صرفه جویی کنند.


 آرگون
به دلیل فراوانی هوا ، تولید آرگون ارزان است. نور آن از نئون ضعیف تر است. معمولاً مقدار کمی جیوه به آن اضافه می شود تا نور قوی تری تولید کند. این لامپ ها رنگ آبی روشن دارند ، اگرچه می توانید با پوشاندن قسمت داخلی لوله شیشه با فسفرهای حساس به اشعه ماوراlet بنفش ، رنگ های دیگری نیز تولید کنید. جیوه نور ماوراlet بنفش می دهد و فسفرها را درخشان می کند.
در آب و هوای سرد می توان به آرگون هلیوم اضافه کرد تا لامپ را سریعتر گرم کند و عملکرد آن را کارآمدتر کند.


 هلیوم
علاوه بر استفاده با آرگون ، می توان از هلیوم به تنهایی برای ایجاد درخشش قرمز مایل به صورتی استفاده کرد. هلیوم خالص بیش از نئون یا آرگون یک ماده ویژه برای لامپهای تخلیه گاز است. این گاز نادرتر است. بیشتر هلیوم به طور طبیعی با پوسیدگی رادیواکتیو تولید می شود و در ذخایر گاز طبیعی یافت می شود.
زنون
از گاز زنون می توان برای تولید نور درخشان اسطوخودوس استفاده کرد. همانند هلیوم ، اغلب به خودی خود برای روشنایی علامت استفاده نمی شود ، هرچند مدت هاست که برای چراغ های بارانی و عکاسی با فلاش استفاده می شود. زنون را می توان به نسبت های مختلف با سایر گازهای نجیب مخلوط کرد و نشانه هایی از رنگ های مختلف ایجاد کند.کریپتون
 نور مشخصی به رنگ زرد و سفید ساطع می کند. این باعث می شود که برای رنگ های دیگر مفید باشد. اگر شیشه لامپ رنگی باشد ، نور کریپتون آن رنگ جدید را به خود می گیرد. همانند زنون ، از کریپتون برای کاربردهای روشنایی غیر از علائم مانند چراغ های نزدیک به فرودگاه نیز استفاده می شود