دانستنی هایی درباره هلیوم

دانستنی هایی درباره هلیوم

هلیوم عنصر شیمیایی گازی ، نماد: He ، عدد اتمی: 2 و وزن اتمی 4،0026 g / mol. هلیم یکی از گازهای نجیب گروه O در جدول تناوبی است. این گاز دومین عنصر سبک است. منبع اصلی هلیوم در جهان مجموعه ای از زمینه های گاز طبیعی در ایالات متحده است.
هلیوم یک گاز بی رنگ ، بی بو ، ضد عفونی کننده و غیر سمی است. کمتر از هر گاز دیگری محلول در آب است. این عنصر کمتر واکنش پذیر است و اساساً ترکیبات شیمیایی تشکیل نمی دهد. تراکم و گرانروی بخار هلیوم بسیار کم است. قابلیت هدایت حرارتی و میزان کالری فوق العاده زیاد است. هلیوم می تواند مایع شود ، اما درجه حرارت میعان آن در بین تمام مواد شناخته شده کمترین است.

کاربردهای گاز هلیوم

هلیوم دارای ویژگی های منحصر به فرد بسیاری است: نقطه جوش کم ، چگالی کم ، حلالیت کم ، رسانایی گرمایی و بی اثر بودن ، بنابراین برای هر کاربردی که بتواند این خصوصیات را از بین ببرد استفاده می شود. هلیوم اولین گازی بود که برای پر کردن بالن و مواد قابل استفاده استفاده شد. این نرم افزار در تحقیقات مربوط به ارتفاع و بالن های هواشناسی ادامه دارد. کاربرد اصلی هلیوم به عنوان گاز محافظ بی اثر در جوشکاری خودکار است. بزرگترین پتانسیل آن در کاربردها در دماهای بسیار پایین یافت می شود. هلیوم تنها خنک کننده ای است که قادر است به دمای کمتر از 15 K (-434ºF) برسد. کاربرد اصلی دمای فوق العاده در ایجاد حالت ابررسانایی است که در آن مقاومت در برابر شار برق تقریباً صفر است. کاربردهای دیگر استفاده از آن به عنوان گاز تحت فشار در پیشرانه های مایع برای موشک ها ، در مخلوط های اکسیژن هلیوم برای غواصان ، به عنوان مایع در کار در راکتورهای هسته ای است که توسط گاز خنک می شود و به عنوان حامل گاز در تجزیه و تحلیل شیمیایی توسط کروماتوگرافی گازی است.

هلیوم در محیط

هلیم بعد از هیدروژن ، دومین عنصر فراوان در جهان شناخته شده است. هلیوم 23٪ از کل مواد اساسی را که توسط جرم اندازه گیری می شود تشکیل می دهد. هلیوم در زمین با پوسیدگی رادیواکتیو طبیعی از عناصر سنگین تر ایجاد می شود. بیشتر این هلیوم به سطح مهاجرت کرده و وارد جو می شود. می تواند منطقی باشد که فکر کنیم غلظت هلیوم در اتمسفر بیش از حد آن است (5،25 قسمت در میلیون در سطح دریا). با این وجود ، وزن مولکولی کم آن باعث می شود تا با همان سرعت تشکیل خود به فضا فرار کند. یک لایه حدود 1000 کیلومتری در هتوسفر در 600 مایلی وجود دارد که هلیوم گاز غالب است (اگرچه فشار کل بسیار کم است). گازهای طبیعی حاوی غلظت هلیوم بالاتر از جو هستند.هلیم هفتاد و هفتمین عنصر فراوان در پوسته زمین است که در 8 قسمت در میلیارد (109) وجود دارد.

اثرات هلیوم بر سلامتی

اثرات قرار گرفتن در معرض: این ماده با استنشاق می تواند به بدن جذب شود. استنشاق: صدای بلند. سرگیجه تیرگی سردرد خفگی پوست: در تماس با مایع: سرمازدگی. چشم ها: در تماس با مایع: سرمازدگی. خطر استنشاق: با از بین رفتن مهار ، این گاز با کاهش میزان اکسیژن هوا در مناطق محدود باعث خفگی می شود. محتوای اکسیژن را قبل از ورود به منطقه بررسی کنید.
هلیوم خنثی در شرایط استاندارد غیر سمی است ، هیچ نقش بیولوژیکی ندارد و به مقدار کمی در خون انسان یافت می شود.