مبردهای بدون HFC

مبردهای بدون HFC

دی اکسید کربن

دی اکسید کربن (CO2) یا R-744 یک مبرد طبیعی و مناسب برای مصرف آب و هوا با پتانسیل گرم شدن کره زمین است. 1 ، پمپ های حرارتی مسکونی و تجاری و کولرهای گازی وسایل نقلیه موتوری. سیستم های تبرید سوپرمارکت انتقالی CO2 که اکنون در بیش از 6500 فروشگاه در سراسر جهان نصب شده است ، به عنوان گزینه مناسب سازگار با آب و هوا برای صنعت تبرید تجاری ، به سرعت سهم خود را در بازار به دست می آورند. فناوری CO22 همچنین به طور فزاینده ای در حال تبدیل شدن به یک راه حل بهینه برای سیستم های تبرید صنعتی کوچک و متوسط است ، به ویژه که این سیستم ها گرمای اضافی را می توانند برای گرم کردن همزمان آب و تأمین تهویه مطبوع تأسیسات استفاده کنند.

آمونیاک

آمونیاک (NH3) یا R-717 یک مبرد طبیعی است که بیش از یک قرن از آن استفاده می شده است. دارای GWP 0 و ویژگیهای ترمودینامیکی (انتقال حرارت) عالی است. آمونیاک به طور گسترده ای در سیستم های برودتی فرآیند صنعتی بزرگ و ذخیره سازی مواد غذایی سرد در سیستم های با استفاده از چیلرها ، و سیستم های توزیع شده بزرگ استفاده می شود. آمونیاک به دلیل سمی بودن ، تابع استانداردها و مقرراتی است که استفاده ایمن از آن را تضمین می کند. استفاده از آمونیاک به عنوان مبرد اولیه در سیستمی با حلقه ثانویه یا در سیستم های کم شارژ جدید و ابتکاری که وارد بازار می شود ، در حال گسترش تعداد برنامه های کاربردی و استفاده های نهایی است که در آن می توان آمونیاک را با خیال راحت استفاده کرد ، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بود و به انرژی قابل توجهی دست یافت. 

هیدروکربن ها

مبردهای هیدروکربنی و عوامل دمنده کف شامل پروپان (R-290) ، ایزوبوتن (R-600a) ، سایر ترکیبات هیدروکربن مانند R-441A و سیکلوپنتان است. این مبردهای طبیعی دارای GWP 15 یا کمتر هستند و همچنین دارای ویژگی های ترمودینامیکی عالی هستند که منجر به کارایی انرژی در هنگام استفاده می شود. هیدروکربن ها به طور گسترده در خنک کننده های خانگی و تجاری پذیرفته شده اند و به طور فزاینده ای در تجهیزات تهویه مطبوع خودکار (پنجره ac) و تک اسپلیت (دیواری با کندانسور خارجی) و کاربردهای مختلف کف استفاده می شوند. اگرچه هیدروکربن ها دارای خواص قابل اشتعال هستند ، اما اگر در تجهیزات با طراحی مناسب استفاده شود ، خطرات ایمنی استفاده از آنها به عنوان مبرد بسیار ناچیز است. تجهیزات مدرن هیدروکربن شامل الزامات ساخت و طراحی تخصصی مانند آزمایش سختی نشتی ، نصب سوپاپ های ایمنی و تجهیزات تشخیص نشت و دستورالعمل ها و هشدارهای واضح در مورد استفاده هستند.

اب

آب (R-718) با GWP 0 قدیمی ترین مبرد طبیعی موجود است. این می تواند در چرخه های خنک کننده تراکم بخار سنتی و چیلرهای جذبی ، و انواع مختلفی از سیستم های "غیرنژادی" که با جزئیات بیشتر در زیر شرح داده می شود ، مانند تجهیزات جذب ، خنک کننده تبخیری ، خنک کننده منطقه ای و فشرده سازی الکتروشیمیایی استفاده شود.

هوا

Air یا R-729 دارای GWP 0 است و در سیستم های برودتی چرخه هوا که متکی به چرخه Brayton یا Joule هستند و از کشتی های باری یخچال دار از اوایل قرن 20 یا در چرخه های تبرید سنتی استفاده می شود ، استفاده می شود . سیستم های چرخه هوا برای کاربردهای بسیار کم دما بسیار مناسب هستند ، زیرا برخی از سیستم ها مانند سیستم Pascal Air در مقایسه با سیستم های استفاده از HFC می توانند تا 50٪ در مصرف انرژی صرفه جویی کنند. این نوع سیستم را می توان برای مصارف مختلف از ذخیره سازی مواد غذایی سرد و خشک کردن یخ زده تا موارد استفاده در صنایع پزشکی و شیمیایی اعمال کرد.


فناوری های خنک کننده

" آنهایی هستند که از سیستم های خنک کننده و تهویه مطبوع سنتی که به چرخه فشرده سازی بخار با استفاده از مبرد گازی متکی هستند ، جدا می شوند. از آنجایی که سیستم های غیرعادی به مبرد گازی احتیاج ندارند ، آنها معمولاً فاقد HFC و در نتیجه فن آوری های مناسب آب و هوا هستند.
این نوع فناوری ها شامل انواع مختلفی از سیستم های خنک کننده است که برخی از آنها قرن ها مورد استفاده قرار گرفته اند ، مانند خنک کننده تبخیری. خنک سازی منطقه یکی دیگر از فن آوری های غیرعادی است که آب خنک شده را به کل منطقه می رساند یا با استفاده از آب سرد از اقیانوس یا دریاچه عمیق یا با استفاده از یک مرکز خنک کننده مرکزی با آمونیاک یا مبرد دیگر برای خنک سازی آب تحویل داده شده. 
یکی دیگر از فناوری ها ، سیستم های خنک کننده جذب است که توسط گرما هدایت می شوند و از یک ماده جامد جذب در ترکیب با مبرد ، معمولاً آب یا آمونیاک استفاده می کنند. 
اکثر سیستم های سازگار با آب و هوا با جفت شدن با یک منبع انرژی گرمایی خورشیدی یا اتلاف انرژی ، به عنوان مثال در چیلرهای جذب خورشیدی برای خنک سازی ، یا پمپ های حرارتی جذب شده توسط حرارت اتلاف ، نیاز به مصرف برق را کاهش یا از بین می برند.