گازهای سردکننده: کلروفلوئورکربن ها (CFC)

گازهای سردکننده: کلروفلوئورکربن ها (CFC)

کلروفلوئورکربن ها یا CFC (که به آن فریون نیز می گویند) گازهایی غیر سمی ، غیر قابل اشتعال و غیر سرطان زا هستند. آنها حاوی فلوئور ، اتم کربن و اتم کلر هستند. پنچ CFC اصلی عبارتند از:
کلروفلوئورکربن ها
 کلروفلوئورکربن ها
 CFC ها به عنوان مبرد مایعات در یخچال ها و تهویه مطبوع ، به عنوان حلال ها و به ویژه برای تابلوهای مدار الکترونیکی ، به عنوان عوامل دمنده در تولید کف (به عنوان مثال در خاموش کننده ها) و به عنوان پیشران در ظروف اسپری استفاده می شود. بسیاری از جنبه های سبک زندگی مدرن در نیمه دوم قرن بیستم با استفاده از CFC امکان پذیر شد. 

کلروفلوئورکربن هاچگونه کشف شد؟

یخچال ها در اواخر دهه 1800 و اوایل دهه 1900 از گازهای سمی ، آمونیاک (NH3) ، متیل کلراید (CH3Cl) و دی اکسید گوگرد (SO2) به عنوان مبرد استفاده می کردند. پس از یک سلسله حوادث مرگبار در دهه 1920 هنگامی که متیل کلراید از یخچالها خارج شد جایگزین ان مورد توجه محافل علمی قرار گرفت.
کلروفلوئورکربن هاCFC برای اولین بار در سال 1928 توسط توماس میدگلی ، جونیور از جنرال موتورز ، به عنوان مواد شیمیایی ایمن تر برای یخچال و فریزرهای مورد استفاده در برنامه های تجاری بزرگ و در بسیاری از شرکتها همچون Kinetic استفاده شد. ماده خنک کننده ای که می توان در ساختمان های عمومی از آن استفاده کرد.
 به دلیل سابقه ایمنی CFC در عدم سمیت ، کلروفلوئورکربن ها به خنک کننده مطلوب در سیستم های بزرگ تهویه مطبوع تبدیل شد.پس از جنگ جهانی دوم ، CFC ها به عنوان پیشرو برای اسپری اشکال ، رنگ ، نرم کننده مو و سایر محصولات بهداشتی مورد استفاده قرار گرفتند. در اواخر دهه 1950 و اوایل دهه 1960 CFC ها یک راه حل ارزان برای تمایل به تهویه مطبوع در بسیاری از اتومبیل ها ، خانه ها و ساختمانهای اداری را ممکن ساختند. بعداً ، رشد استفاده از CFC در سراسر جهان با اوج ، فروش سالانه حدود یک میلیارد دلار (ایالات متحده) و بیش از یک میلیون تن CFC شروع شد.

نقش  کلروفلوئورکربن ها یا CFC ها در کاهش لایه ازن

با این حال ، CFC های مصنوعی دلیل اصلی تخریب لایه ازن استراتوسفر هستند. CFC هاعمری طولانی در جو در حدود 20 تا 100 سال دارند و در نتیجه هر اتم کلر آزاد از یک مولکول CFC می تواند صدمات زیادی وارد کند و باعث تخریب مولکولهای ازن برای مدت طولانی شود. اگرچه انتشار CFC از کشورهای پیشرفته با توافق نامه های نظارت بین المللی تا حد زیادی متوقف شده است ، اما آسیب به لایه ازن استراتوسفر برای مدت طولانی ادامه خواهد یافت.
 کلروفلوئورکربن ها
نقش CFC ها در کاهش ازن

ازن موجود در استراتوسفر اشعه ماورا بنفش را جذب می کند ، با این وجود محدودیتی در میزان جذب اشعه ازن وجود دارد:
  • مناطقی که لایه ازن نازک تر است (به عنوان مثال به دلیل CFC) سطح UV زمینی بالاتری را تجربه می کنند
  • نور ماورا UV بنفش به بافت ها نفوذ کرده و به DNA آسیب می رساند و باعث جهش های ژنی می شود که می تواند منجر به سرطان شود
  • همچنین می تواند به توانایی گیاهان در انجام فتوسنتز و از بین بردن فیتوپلانکتون آسیب برساند و باعث کاهش بهره وری شود
کلروفلوئورکربن ها
بررسی اجمالی لایه ازن

از آنجا که این CFC ها با مشکلات زیست محیطی قابل توجهی از جمله تخریب ازن مرتبط بوده اند ،سند همکاری موسوم به پروتکل مونترال ، که توسط بیش از 197 کشور دیگر و واتیکان امضا شده است.  در این سند کشورها ملزم شده اند ترکیبات R-12 و R-22 به طور کامل از بین می روند. در حال حاضر تولید جهانی آنها به شدت محدود شده است. در عوض ، HVAC و سایر صنایع شروع به استفاده از هیدروفلوروکربن های کم خطرتر کرده اند که به آنها HFC نیز گفته می شود.
یک نتیجه خوشحال کننده دیگر؟ وقتی نوبت به روش های نوین انرژی جایگزین ، تکنیک های دفع تفکر و بازیافت و آگاهی کلی می رسد ، HVAC امروز یکی از  بهترین کاندیداهای در حوزه محیط زیست وصنایع است. ما به کمک های خود در جهت آینده ای پاک تر و سرسبز برای همه افتخار می کنیم.

کلروفلوئورکربن ها