کاربردهای گار هلیوم در صنعت

کاربردهای گار هلیوم در صنعت

هلیوم ، دومین عنصر فراوان جهان ، قبل از یافتن روی زمین بر روی خورشید کشف شد. پیر ژول سزار جانسن ، یک ستاره شناس فرانسوی ، هنگام مطالعه در یک خورشید گرفتگی کامل ، در سال 1868 متوجه یک خط زرد در طیف خورشید شد. سر نورمن لاکر ، ستاره شناس انگلیسی ، متوجه شد که این خط ، با طول موج 587.49 نانومتر ، نمی تواند توسط هر عنصر شناخته شده در آن زمان تولید شود. این فرضیه مطرح شد که عنصر جدیدی بر روی خورشید مسئول این انتشار مرموز زرد است. این عنصر ناشناخته توسط لاكیر هلیوم نامگذاری شد.
شکار یافتن هلیوم روی زمین در سال 1895 پایان یافت. سر ویلیام رامسی ، یک شیمی دان اسکاتلندی ، آزمایشی را با یک ماده معدنی حاوی اورانیوم به نام کلویت انجام داد. وی كلویت را در معرض اسیدهای معدنی قرار داد و گازهای تولید شده را جمع آوری كرد. وی سپس نمونه ای از این گازها را برای دو دانشمند به نام های لاکر و سر ویلیام کروکس ارسال کرد که توانستند هلیوم موجود در آن را شناسایی کنند. دو شیمیدان سوئدی ، نیلز لنگلت و پر تئودور کلیو ، تقریباً همزمان با رامسی به طور مستقل هلیوم را در كلویت یافتند.
هلیم تقریباً 0005/0٪ جو زمین را تشکیل می دهد. این مقدار کمی از هلیوم از نظر گرانشی به زمین محدود نشده و دائماً در فضا گم می شود. هلیوم اتمسفر زمین با پوسیدگی عناصر رادیواکتیو در پوسته زمین جایگزین می شود. پوسیدگی آلفا ، یکی از انواع پوسیدگی رادیواکتیو ، ذراتی را تولید می کند که ذرات آلفا نامیده می شوند. ذره آلفا هنگامی که دو الکترون از محیط اطراف خود را گرفت ، می تواند به یک اتم هلیوم تبدیل شود. این هلیوم تازه شکل گرفته در نهایت می تواند از طریق شکافهای پوسته به جو برسد.

کاربردهای گاز هلیوم

 از گاز هلیوم برای باد کردن چشمک ها ، بادکنک های علمی و بادکنک های مهمانی استفاده می شود. این به عنوان یک سپر بی اثر برای جوشکاری قوس الکتریکی ، برای تحت فشار قرار دادن مخازن سوخت موشک های دارای سوخت مایع و در تونل های بادی مافوق صوت استفاده می شود. هلیوم با اکسیژن ترکیب شده و جو غنی ازت را برای غواصان در اعماق دریا ایجاد می کند تا از بیماری معروف به مخدر نیتروژن رنج نبرند. هلیوم مایع ماده برودتی مهمی است و برای مطالعه ابررسانایی و ایجاد آهنرباهای ابررسانا استفاده می شود. آزمایشگاه جفرسون وزارت انرژی برای کار کردن شتاب دهنده الکترون ابررسانای خود از مقادیر زیادی هلیوم مایع استفاده می کند.