ساخت بستنی با نیتروژن مایع

ساخت بستنی با نیتروژن مایع

تصور کنید در تابستان هزاران مغازه بستنی فروشی و فروشندگان در فضای باز محصولات بستنی نیتروژن مایع با نام تجاری جدید خود را برای عموم آزاد می کنند.مزه ای جدید و منحصربافرد که در آن عناصر اساسی بستنی خامه ای را با خاصیت انفجاری نیتروژن مایع ترکیب کرده و یک اثر هیجان انگیز ایجاد می کند.تهیه بستنی با نیتروژن مایع سریع و آسان است. و خوشمزه است!

طرز تهیه بستنی نیتروژنی:

مواد لازم:

 • 4 فنجان شیر 
 • 6 فنجان خامه سنگین (نصف و نیم جایگزین قابل قبولی برای شیر و خامه سنگین است) 
 • 1 فنجان شکر 
 • 2 قاشق غذاخوری عصاره وانیل
 •  طعم دهنده های میوه: 1 تا 2 فنجان میوه خرد شده یا میوه های خرد شده را اضافه کنید.
 • نیتروژن مایع ، حداقل 2 لیتر و فلاسک برای نگه داشتن ومخلوط کردن (ضد زنگ)

دستور العمل

 تمام مواد بستنی را در یک کاسه بزرگ ضد زنگ ترکیب کنید و به هم بزنید تا به صورت یکدست گردد. (در صورت تمایل ،می توانید ۶ عدد تخم مرغ نیز به آن اضافه کنید تا به عنوان یک امولسیون کننده عمل کننده از جدا شدن اجزا جلوگیری کند). در صورت تهیه بستنی شکلاتی ، قبل از افزودن کاکائو به مخلوط بستنی ، کاکایو را با مقداری شیر یا خامه مخلوط کنید و آن را در یک ظرف پلاستیکی مهر و موم شده جدا کنید.
دستکش های خود را دست کنید و عینک مخصوص را به چشم بزنید. به آرامی مقداری نیتروژن مایع به مخلوط بستنی اضافه کنید. کمی صبر کنید ، سپس با یک قاشق چوبی هم بزنید. آنقدر هم بزنید تا مخلوطی ثابت داشته باشید (همه قسمت ها به یک اندازه مایع / منجمد). و در انتها دوباره نیتروژن مایع را به آن اضافه می کنیم تا به حد کافی سفت شود.
توجه کنید:مه ایجاد می شود و ممکن است مقداری  نیتروژن از ظرف پاشیده شود.


ضرورت استفاده از نیتروژن مایع در بستنی

نیتروژن مایع ، در دمای 196- درجه سانتیگراد ، می تواند مخلوط بستنی مایع را به سرعت خنک و منجمد کند ، و نیتروژن  مایع باقی مانده به عنوان گاز باقی بماند. راز بستنی خامه ای همه در انجماد سریع مخلوط و استفاده از چربی ها (از خامه) در مخلوط است. نیتروژن مایع باعث می شود که چربی و ذرات آب بسیار کوچک بمانند و قوام خامه ای به بستنی بدهند. هدف این است که از کریستالهای بزرگ یخ در ساختار جلوگیری کند.ویژگیهای بستنی نیتروژنی

 • بافت:
  اولین چیزی که در مورد بستنی تهیه شده از نیتروژن مشاهده خواهید کرد این است که این بستنی کاملاً متفاوت از بستنی سنتی است. از آنجا که فرآیند انجماد در نیتروژن مایع  به جای اینکه به آرامی اتفاق بیفتد بسیار سریع (به دلیل نقطه جوش196- درجه سلسیوس )لذابستنی تهیه شده از نیتروژن مایع نرم و نرم است. و می توانید مزه آن را روی زبان خود احساس کنید. 
 • چگالی:
  نکته دیگری که در مورد این معجون جدید مشاهده خواهید کرد این است که کمی طول می کشد. بدون وجود حباب های اضافی هوا و مولکول های یخ که در بستنی حلق آویز شده اند ، شما طعم غلیظ و خالص مواد اصلی را بدست خواهید آورد.
 • تازگی طعم:
  نیتروژن مایع به جای خرید بستنی که خارج از سایت ساخته شده و برای مدت زمان نامشخصی حمل و نقل یا ذخیره شده است ، به شما امکان می دهد از بستنی فوق العاده تازه درست شده قبل از چشمان خود لذت ببرید. از آنجا که نیتروژن به طور فوری طعم های شما را فریز می کند ، می دانید که مرد پشت پیشخوان از مواد تازه استفاده می کند. هر چه بستنی بیشتر در فریزر قرار بگیرد ، یخ و آب بیشتری وارد می شود که باعث کم شدن عطر و طعم می شود. بستنی ساخته شده ار نیتروزن مایع  اجازه نمی دهد این اتفاق بیفتد.
نیتروژن حل شده که به شکل دود ومه از میان بستنی و یا نوشیندی ظاهر می شود علارغم جذابیتهایی که بهمراه دارد ممکن است برای سلامت بدن مضر باشد لذا توصیه می شود تا مشخص نشدن ابعاد کامل استفاده از این فناوری در محصولات غدایی از استفاده از آن اجتناب شود.