انواع گازهای مبرد طبیعی

انواع گازهای مبرد طبیعی

انواع گازهای مبرد بدون hfc عبارتند از:

دی اکسید کربن

دی اکسید کربن (CO2) یا R-744 یک مبرد طبیعی و مناسب برای مصرف آب و هوا با پتانسیل گرم شدن کره زمین است. سیستم های CO2 در بسیاری از سیستم های گرمایشی و سرمایشی اعمال می شوند ، از جمله محدود به سیستم های سوپرمارکت ، ماشین های فروش ، پمپ های حرارتی مسکونی و تجاری و کولرهای گازی وسایل نقلیه موتوری. سیستم های تبرید سوپرمارکت انتقالی CO2 که اکنون در بیش از 6500 فروشگاه در سراسر جهان نصب شده است ، به عنوان گزینه مناسب سازگار با آب و هوا برای صنعت تبرید تجاری ، به سرعت سهم خود را در بازار به دست می آورند. 
فناوری CO2 همچنین به طور فزاینده ای در حال تبدیل شدن به یک راه حل بهینه برای سیستم های تبرید صنعتی کوچک و متوسط ​​است ، به ویژه که این سیستم ها گرمای اضافی را می توانند برای گرم کردن همزمان آب و تأمین تهویه مطبوع تأسیسات استفاده کنند.

آمونیاک

آمونیاک (NH3) یا R-717 یک مبرد طبیعی است که بیش از یک قرن از آن استفاده می شده است. دارای GWP 0 و ویژگیهای ترمودینامیکی (انتقال حرارت) عالی است. آمونیاک به طور گسترده ای در سیستم های برودتی بزرگ فرآیند صنعتی و ذخیره سازی مواد غذایی سرد در سیستم های با استفاده از چیلرها ، و سیستم های توزیع شده بزرگ استفاده می شود. آمونیاک به دلیل سمی بودن ، تابع استانداردها و مقرراتی است که استفاده ایمن آن را تضمین می کند. استفاده از آمونیاک به عنوان مبرد اولیه در سیستمی با حلقه ثانویه یا در سیستم های جدید و ابتکاری کم شارژ وارد بازار ، در حال گسترش تعداد برنامه های کاربردی و استفاده های نهایی است که در آن می توان آمونیاک را با خیال راحت استفاده کرد ، از نظر هزینه مقرون به صرفه و رسیدن به انرژی قابل توجه پس انداز.

هیدروکربن ها

مبردهای هیدروکربنی و عوامل دمنده کف شامل پروپان (R-290) ، ایزوبوتن (R-600a) ، سایر ترکیبات هیدروکربن مانند R-441A و سیکلوپنتان است. این مبردهای طبیعی دارای GWP 15 یا کمتر هستند و همچنین دارای خصوصیات ترمودینامیکی عالی هستند که منجر به کارایی انرژی در هنگام استفاده می شود. هیدروکربن ها به طور گسترده در خنک کننده های خانگی و تجاری پذیرفته شده اند و به طور فزاینده ای در تجهیزات تهویه مطبوع خودکار (پنجره ac) و تک اسپلیت (دیواری با کندانسور خارجی) و کاربردهای مختلف کف استفاده می شوند. اگرچه هیدروکربن ها دارای خواص قابل اشتعال هستند ، اما اگر در تجهیزات با طراحی مناسب استفاده شود ، خطرات ایمنی استفاده از آنها به عنوان مبرد بسیار ناچیز است. تجهیزات مدرن هیدروکربن شامل الزامات ساخت و طراحی تخصصی مانند آزمایش سختی نشتی ، نصب سوپاپ های ایمنی و تجهیزات تشخیص نشت و دستورالعمل ها و هشدارهای واضح در مورد استفاده هستند.

آب

آب (R-718) با GWP 0 قدیمی ترین مبرد طبیعی موجود است. این  عنصر می تواند در چرخه های خنک کننده تراکم بخار سنتی و چیلرهای جذبی ،   تجهیزات جذب ، خنک کننده تبخیری ، خنک کننده منطقه ای و فشرده سازی الکتروشیمیایی استفاده شود.

هوا

Air یا R-729 دارای GWP 0 است و در سیستم های برودتی چرخه هوا که متکی به چرخه Brayton یا Joule هستند و از کشتی های باری یخچال دار از اوایل قرن 20 یا در چرخه های تبرید سنتی استفاده می شود ، مورد استفاده قرار می گیرد. . سیستم های چرخه هوا برای برنامه های بسیار کم دما بسیار مناسب هستند ، زیرا برخی از سیستم ها مانند سیستم Pascal Air در مقایسه با سیستم های استفاده از HFC می توانند تا 50٪ در مصرف انرژی صرفه جویی کنند. این نوع سیستم را می توان برای مصارف مختلف از ذخیره سازی مواد غذایی سرد و خشک کردن یخ زده تا موارد استفاده در صنایع پزشکی و شیمیایی اعمال کرد.